Rodzaje chłodni transportowych

Istnieje wiele rodzajów samochodów transportowych. Jedne z nich są przeznaczone do przewożenia różnych typów produktów, inne są nieco bardziej wyspecjalizowane. Do drugiego typu pojazdów należą chłodnie.

Wyróżnia się wiele typów takich pojazdów. Najpopularniejsze są chłodnie standardowe. Są one przeznaczone do transportowania produktów zamrożonych lub wrażliwych na wysokie temperatury, pod wypływem których szybciej się psują. W chłodniach przewozi się między innymi mrożonki, owoce, warzywa, ryby, mięso, ale również kwiaty, wiele rodzajów leków i kosmetyków.

Usługi transportowe - Chłodnie

Chłodnie dzieli się na klasy A, B i C. W chłodniach klasy A otrzymujemy temperaturę do minimalnie 0 stopni. W chłodniach klasy B może być już o 10 stopni zimniej. Chłodnia klasy C pozwala na przewożenie produktów nawet w temperaturze minus 20 stopni. Bardzo często wykorzystywane są również chłodnie typu dopplestock. Są one pojazdami niezwykle praktycznymi, pozwalają bowiem na przewożenie dwukrotnie większego ładunku dzięki wyposażeniu naczepy w specjalne szyny, na jakich można umocować dodatkowe poziomy. Kolejnym typem są chłodnie hakowe, przystosowane do przewożenia półtuszy w pozycji wiszącej. Na uwagę zasługują również funkcjonalne chłodnie wielogrodziowe, zwane również chłodniami multitemperaturowymi.

Regulowana grodź umożliwia uzyskanie w obrębie jednej naczepy stref o różnej temperaturze. Można więc w chłodni przewozić produkty o różnorodnych wymaganiach termicznych. Grodź pozwala na podzielenie przestrzeni chłodniczej na wiele sposobów. Często spotykane są również chłodnie z grodzią typu doppelstock, co dodatkowo zwiększa ich funkcjonalność. W chłodnictwie wykorzystywane są również chłodnie, wyposażone w butlę z ciekłym azotem. Schładzanie naczepy odbywa się wtedy bardzo szybko pod wpływem obniżania się ciśnienia gazu. Kolejnym rodzajem pojazdów do przewożenia towarów o wysokiej wrażliwości na wzrost temperatury są izotermy. Są one wykorzystywane do transportu na niewielkich odległościach. Nadają się do przewożenia produktów spożywczych, kosmetyków czy leków.Zobacz podobne:
Kupujemy używany samochód

Kupujemy używany samochódZakup auta to decyzja na kilka lat, ale czasem równie kosztowna co generalny remont mieszkania. W zależności od finansów i własny

Wypożyczalnie samochodów i rowerów - sposób na niezależność podczas podróży

Wypożyczalnie samochodów i rowerówPodczas podróży ważny jest nie tylko transport na miejsce, ale równie przemieszczanie się po zwiedzanym terenie. Cz