Leasing czy kredyt? Jak najkorzystniej zakupić samochód na firmę?

Leasing czy kredytW ostatnim czasie kupowanie auta w leasing staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem wśród właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw. Około połowa branych w leasing nowych samochodów dotyczy właśnie tej części rynku, a firmy leasingowe powoli dostosowują swoją ofertę do potrzeb drobnych przedsiębiorców.

Jakie są główne korzyści a jakie wady leasingu wobec tradycyjnego kredytu ratalnego z punktu widzenia właściciela małej firmy?

Koszty uzyskania przychodu

Różnica pomiędzy kredytem, a leasingiem jest najbardziej widoczna w kosztach uzyskania przychodu, jakie może odliczyć każdy przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą. W przypadku kredytu zaliczymy do nich 60% VAT-u od ceny zakupu pojazdu (jednak maksymalnie 6000 zł), wszystkie prowizje i opłaty, trafiające do banku, koszty eksploatacji pojazdu oraz odsetki od każdej raty spłacanego kredytu, jednak sama podstawa raty się do nich nie zalicza.

Niewątpliwą zaletą leasingu jest możliwość odliczenia całości comiesięcznych rat leasingowych. Dodatkowo, jeżeli umowa dotyczy leasingu finansowego do kosztów zalicza się także amortyzacja, jednak tego rodzaju umowa nie gwarantuje możliwości zakupienia auta po okresie leasingowania, jak przypadku leasingu operacyjnego. Wynika to z faktu, że formalnie auto nie jest częścią majątku firmy.

Jeżeli zakładamy wykup auta po okresie leasingowania, dodatkową korzyść stanowi możliwość podwójnego odliczenia VAT-u w chwili wykupienia auta, które stanowi w świetle prawa odrębna transakcję, jednak dotyczy to tylko 60% wysokości wspomnianej kwoty, a maksymalnie 6000 zł.

Elastyczna oferta firm leasingowych

W przypadku wielu przedsiębiorców zakup auta jest trudną decyzją. Naprzeciw ich oczekiwaniom coraz częściej wychodzą firmy leasingowe oferując krótkoterminowe umowy, np. na okres 3 miesięcy, po upływie, których klient jest w stanie lepiej określić czy stać go na ponoszenie kosztów związanych z samochodem. Jeżeli nie - rezygnuje z leasingu bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Dostosuj rozwiązanie do potrzeb

Poza aspektem finansowym, wybierając pomiędzy leasingiem a kredytem należy wziąć pod uwagę dodatkowe czynniki. Leasing z pewnością będzie opłacalnym rozwiązaniem, gdy zależy nam na zakupie nowego lub 2-3 letniego auta o wartości przynajmniej 50 tys. zł (minimalna kwota leasingu), niskich kosztach eksploatacji i mniejszej ilości formalności. Kredyt daje z kolei większą elastyczność pod względem wyboru auta, w przypadku korzystnej umowy również w terminach spłat, gwarantuje nam prawo własności do samochodu. Z pewnością decyzja o wyborze odpowiedniego rozwiązania wymaga gruntownego przemyślenia.

Wszystkie analizy finansowe należy zawsze przeprowadzać w skupieniu, na spokojnie i bez żadnej presji czasu czy to ze strony firmy leasingowej, czy też banku.

Autor: e-b2b.orgZobacz podobne:
Czas na zmianę opon z letnich na zimowe

Zmiana opon z letnich na zimoweNadchodzi czas na zmianę opon na zimowe. Jakie wybrać , by nasza podróż nie okazała się tą ostatnią? By nasi bliscy byli bezpiec

Instalacja LPG - jej wady i zalety

Instalacja LPGInstalacja LPG nadal, mimo wzrostu cen gazu, cieszy się w naszym kraju dużą popularnością. Spowodowane jest to rosnącymi cenami benzyny i ciąg