Kupujemy używany samochód

Kupujemy używany samochódZakup auta to decyzja na kilka lat, ale czasem równie kosztowna co generalny remont mieszkania. W zależności od finansów i własnych potrzeb możemy się zdecydować na kupno nowego bądź używanego samochodu.

Zdecydowana większość Polaków wybiera tę drugą opcję. O czym musimy pamiętać, gdy kupujemy auto z drugiej ręki?

Sprawdź legalność samochodu

Ocena sprawności auta "na oko" nigdy nie jest dobrym pomysłem. Mogą istnieć wady, o których dowiemy się podczas dalszej eksploatacji. Sprawdzenie stanu technicznego pojazdu jest tak samo ważne jak zapoznanie się z jego pochodzeniem. A jak zweryfikować legalność samochodu? Należy zwrócić uwagę na parę szczegółów. Sprawdzenie dowodu rejestracyjnego to jedna z podstawowych czynności, jakie powinniśmy wykonać. Jeśli znajdują się na nim jakieś podejrzane skreślenia bądź poprawki bez zaznaczenia, że zostały wprowadzone przez dany wydział komunikacji to znak, że ktoś próbuje coś przed nami ukryć bądź nawet auto pochodzi z kradzieży. Dodatkowo nie powinno dojść do transakcji, jeśli na dowodzie rejestracyjnych widnieją nazwiska dwóch właścicieli, a my podpisujemy umowę z jednym. Co więcej, na dowodzie powinien znajdować się numer VIN, który musi być identyczny z tym, które jest na nadwoziu. VIN zawiera takie informacje jak: numer seryjny, rocznik, rodzaj silnika czy miejsce produkcji. Dzięki temu numerowi możemy sprawdzić, czy samochód nie jest kradziony - policyjna baza danych służy pomocą.

Stan techniczny - na co zwrócić uwagę?

Pierwszy krokiem powinno być dokładne obejrzenie samochodu z zewnątrz. Niektóre ślady ewentualnych kolizji widać gołym okiem. Z innymi sprawny blacharz mógł poradzić sobie bez problemu. Wprawdzie zdarza się często, że auto po kolizji wciąż nadaje się do użytkownika, jednak nie braknie sytuacji, w których ukryte wady techniczne używanego pojazdu mogą wyjść na jaw znacznie później czy nawet doprowadzić do wypadku. Oględziny wewnętrznej części samochodu także są bardzo ważne. Warto zajrzeć pod dywaniki, ponieważ tam mogą czekać nas niemiłe niespodzianki. Należy pamiętać, że idealnym rozwiązaniem będzie kontrola auta w dobrym warsztacie. Wtedy dokładnie zostanie sprawdzony stan nadwozia, silnika czy podłogi.

Jeśli chcemy mieć pewność, że samochód jest raczej w dobrym stanie technicznym, najbardziej opłaca się go kupować od pierwszego właściciela. Auta, które co jakiś czas mają nowego nabywcę, wyglądają już podejrzanie - być może są typowi skarbonkami. Dobrą decyzją jest również zakupienie samochodu używanego u dealera. Zaletą tego jest właśnie to, że nim salon samochodowy kupi używane auto, dokładnie sprawdza jego stan i legalność - tak np. działa program UżywaneJakNowe. Dealer samochodowy w końcu nie chce stracić na takiej transakcji. My zaś z dużą pewnością możemy trafić na dobre auto w satysfakcjonującej cenie.

Ponadto warto sprawdzić dokumenty pojazdu - szczególnie te dotyczące ubezpieczenia. W końcu wraz z autem dostajemy umowę z ubezpieczycielem. Możemy z niej skorzystać bądź nie. Jednak jeśli zdecydujemy się na nową polisę OC, należy wykupić ją w odpowiednim czasie - samochód nie może zostać bez ubezpieczenia.

Kupione - co teraz?

Po zakupieniu auta należy wybrać się do wydziału komunikacji wraz z umową, dowodem osobistym, dowodem zapłaty podatku, ubezpieczeniem, kartą pojazdu, dowodem rejestracyjnym oraz tablicami. Nowy dowód dostaniemy po miesięcy, a w międzyczasie będziemy mogli jeździć z tymczasowym.

Autorem artykułu jest portal www.uzywanejaknowe.pl.Zobacz podobne:
Wypożyczalnie samochodów i rowerów - sposób na niezależność podczas podróży

Wypożyczalnie samochodów i rowerówPodczas podróży ważny jest nie tylko transport na miejsce, ale równie przemieszczanie się po zwiedzanym terenie. Cz

Jak wypożyczyć samochód na wolne dni i na co się nastawić?

Wypożyczanie samochodówWolne dni. Dla jednych krótko, dla innych długo. Jest sposób, przedłużyć przyjemności długiego weekendu. Już nie trzeba szuka