Komis samochodowy, a skup aut używanych

Skup aut używanychOd pewnego czasu na naszym ryku funkcjonują skupy samochodów używanych, wyglądają podobnie jak znane wszystkim komisy samochodowe. Jednak zajmują się odkupem samochodów na większą skalę.

Komis samochodowy

Zasady działania komisów samochodowych zna każdy. Główną wadą komisu jest fakt, iż tak naprawdę nie płacimy za pomoc w sprzedaniu auta, a jedynie za udostępnienie placu, na którym stoi nasz samochód używany. Z jednej strony umieszczenie samochodu tam gdzie zainteresowani kupnem się pojawiają jest dobrą metodą.

Z drugiej zaś prowizje komisów są z reguły wysokie. Należy również zwrócić uwagę, że wstawiając samochód do komisu nie mamy gwarancji, że znajdzie on nowego właściciela. Czas mija, a starannie przygotowane auto dla klienta zostaje pokryte kurzem i zaschniętymi kroplami deszczu. Zdarza się również zerwanie umowy z komisem ze względu na brak zainteresowania autem.

Sprawa wygląda dużo gorzej w przypadku osób, które mają już na oku nowy samochód, ale najpierw muszą sprzedać stary. Oczywiście można liczyć na cud, że po kilku dniach w komisie znajdzie się klient, wystawiać ogłoszenia wszędzie gdzie się da, lub drastycznie obniżyć cenę. Jeśli się nie uda zawsze można zaciągnąć kredyt, szybką pożyczkę gotówkową na lichwiarskich warunkach lub zapożyczyć się u rodziny.

Skup samochodów używanych

Wszystkim tym, którzy chcą lub muszą sprzedać samochód szybko, bez żadnych komplikacji przychodzą z pomocą skupy samochodów używanych. W przeciwieństwie do większości komisów transakcja odbywa się między właścicielem skupu, a sprzedającym. W ten sposób omijamy szereg komplikacji związanych ze znalezieniem kupca na auto.

Przede wszystkim nie musimy przygotowywać samochodu w żaden sposób. Ani wypolerowana karoseria, ani starannie wyprana tapicerka nie będzie w tym wypadku miała wpływu na cenę.

Skupy aut najczęściej posiadają własnych mechaników, którzy dokładnie sprawdzają w jakim stanie technicznym jest samochód, czy jest powypadkowy, czy lakier jest oryginalny, ile jest warstw lakieru itp. Dlatego nie warto sobie nawet zawracać głowy upiększaniem samochodu. Jeśli nie jest bardzo brudny, wystarczy go jedynie odkurzyć. Jeśli auto jest sprawne i ma potencjał to na pewno uzyskamy lepszą cenę od tych, które wymagają naprawy. Skupy samochodów oferują nieco niższą cenę od rynkowej, ale nie wiele wyższą niż prowizja komisów. Zdecydowaną ich zaletą jest fakt, że jeśli zdecydują się na zakup auta, to gotówka jest wypłacana zaraz po podpisaniu umowy.

Różnica w cenie nie jest bardzo wysoka, oczywiście zawsze można zrobić kalkulację kosztów jakie ponosimy oddając auto do komisu, lub próbując sprzedać je osobiście. W obu przypadkach samochód należy przygotować na spotkanie z klientem. Trzeba więc podliczyć koszt mycia, polerowania, czyszczenia tapicerki i plastików, przeglądu technicznego, opłat za umieszczenie ogłoszeń w internecie i gazetach, oraz wycenić czas jaki poświęcimy, na rozmowy i spotkania z klientami. Należy również pamiętać, że w 99% sprzedawanych aut cena wyjściowa jest znacznie wyższa od tej którą uzyskamy od klienta.

Czy warto sprzedać samochód do skupu aut używanych?

Jeśli nie jesteś handlarzem lub mechanikiem, to jest to bardzo dobre wyjście, a jeśli pieniądze z tej sprzedaży są potrzebne szybko to jest to jedyne rozsądne wyjście.Zobacz podobne:
Kupno "nowego" - używanego samochodu

Sprawdzanie samochodu przed kupnemNie wymyślono jeszcze samochodu, który nie może ulec awarii, a wiele wysłużonych aut dość często trafia w ręce mech

Dlaczego warto kupić samochód z salonu?

Kupno samochodu z salonuDla niektórych kupienie nowego auta to strata pieniędzy, a dla innych - dobra inwestycja. Wprawdzie samochody używane cieszą się więk