Jak wypożyczyć samochód na wolne dni i na co się nastawić?

Wypożyczanie samochodówWolne dni. Dla jednych krótko, dla innych długo. Jest sposób, przedłużyć przyjemności długiego weekendu. Już nie trzeba szukać blisko. Zawsze można wypożyczyć auto.

Zbliżają się wolne dni. Długi weekend jeden czy drugi, wakacje. Teoretycznie dosyć dużo wolnego czasu, a jednak, człowiek zastanawia się nad wyjazdem gdzieś dalej. Bo przecież droga. Nie dość, że z jednego końca Polski na drugi daleko, to jakość tych naszych dróg krajowych pozostawia wiele do życzenia. Spędzić dzień w samochodzie po to tylko, by spędzić jedną noc w wyśnionym miejscu? Słabo. Na szczęście istnieją rozwiązania, które spowodują, że możesz być nie tylko dłużej w miejscu, do którego chciałeś dojechać, ale też nie jesteś skazany tylko na komunikację publiczną, taksówki czy nogi. Możesz być mobilny, bo w Polsce nareszcie mamy dużą ilość wypożyczalni samochodów.

Auto może wypożyczyć prawie każdy, chociaż prawie robi dużą różnicę

Poszczególne wypożyczalnie mają z reguł swój regulamin, jednakże w wielu punktach jest on podobny we wszystkich. Na pewno problem z wynajęciem auta będzie miał kierowca bez odpowiedniego stażu. Jest to punkt regulaminu, szczegółowo regulowany przepisami konkretnej wypożyczalni. Wiele wypożyczalni uzależnia też wiek kierowcy i klasę auta, czyli młody wiekiem i stażem kierowca nie może liczyć na brykę z wyższej półki, którą mógłby zabłysnąć przed kolegami. Są jednak wypożyczalnie, gdzie auto wypożyczy osoba mająca ukończone 19 lat i minimum roczny staż z prawem jazdy, a są i takie, gdzie o wynajem auta może starać się osoba, która ukończyła 25 lat, a prawo jazdy posiada co najmniej od trzech.

Dokumenty to kwestia o którą trzeba dopytać na początku, już na etapie planowania wypadu

Zawsze wymagane jest prawo jazdy z dokumentem, potwierdzającym tożsamość. Może to być dowód osobisty bądź paszport. Przy wynajmie wymagane jest posiadanie karty kredytowej. Wynajmując zaś auto z wyższej półki, należy liczyć się z koniecznością posiadania dwóch kart. Karty są zabezpieczeniem, a na ich koncie blokowane są kwoty, będące równowartością kosztów wypożyczenia oraz pełnego baku paliwa. Należy pamiętać, że do ceny najmu należy doliczyć również jednorazową opłatę przygotowawczą.

Najczęściej spotykane warunki wypożyczenia auta

Przede wszystkim należy pamiętać, że samochód musi wrócić do wypożyczalnia w dokładnie takim stanie, w jakim ją opuściło. Dotyczy to również stanu paliwa. Otrzymujemy samochód z pełnym bakiem paliwa i z pełnym bakiem powinno się go oddać. Otrzymujemy auto czyste i takie powinno zostać oddane. Wynajmując auto, ponosimy koszty i opłaty związane z jego wykorzystaniem, w tym kary i mandaty drogowe, opłaty parkingowe, opłaty za przejazdy drogami płatnymi.

Policja ZAWSZE, gdy dojdzie do kolizji lub wypadku autem z wypożyczalni

Auta w wypożyczalni są w pełni ubezpieczone. W przypadku, gdy najmujący pojazd nie ponosi winy za spowodowanie wypadku lub kolizji, szkody są pokrywane z OC sprawcy. Sprawa w tym wypadku jest prosta. Na miejsce zawsze trzeba wezwać patrol policji, która spisze protokół, a także koniecznie należy zawiadomić wypożyczalnię. Plusem jest fakt, że wypożyczalnia powinna zastąpić uszkodzony samochód innym, o podobnym standardzie. Liczyć się jednak należy z kosztami wynikającymi z udziału własnego w szkodzie. Ale i na to jest rada, czyli ubezpieczenie znoszące udział własny. Bez takiego ubezpieczenia najmujący może zostać obciążony kosztami wynikającymi z ekspertyzy i kosztorysu szkody, przygotowanymi przez ubezpieczalnię.

Jazda wynajem samochodem powinna skłaniać ku refleksji. Trochę ostrożności jeszcze nikomu nie zaszkodziło. A długi weekend może być jeszcze dłuższy, jeśli na miejsce docelowe dotrzemy na przykład samolotem, na miejscu korzystając z wynajętego samochodu.

Autor: si-mar.Zobacz podobne:
Kupujemy używany samochód

Kupujemy używany samochódZakup auta to decyzja na kilka lat, ale czasem równie kosztowna co generalny remont mieszkania. W zależności od finansów i własny

Wypożyczalnie samochodów i rowerów - sposób na niezależność podczas podróży

Wypożyczalnie samochodów i rowerówPodczas podróży ważny jest nie tylko transport na miejsce, ale równie przemieszczanie się po zwiedzanym terenie. Cz