Czy warto wynająć samochód na wakacje? Na co zwrócić uwagę?

Wynajem samochodu na wakacjeChciałbyś wykorzystać swój wymarzony urlop jak najlepiej oraz zwiedzać miejsca w najwygodniejszy możliwy sposób? Samochód jest najczęściej wybieranym przez nas środkiem lokomocji podczas wakacyjnych podróży. Oczywiście nie zawsze, wszystko zależy od tego na ile jedziemy, gdzie jedziemy i co mamy w planie zobaczyć.

Wynajem samochodu na wakacje lub weekend jest najlepszym sposobem na wygodną podróż. Publiczne środki transportu często zawodzą, więc niewątpliwym plusem jest niezależność.

Koszt wynajęcia samochodu

Wynajmując auto, warto zwrócić uwagę na to, co zawiera jego cena. Czy mieści się w niej ubezpieczenie AC, OC, NNW, od kradzieży pojazdu (TP), opłata rejestracyjna (VRF) czy podatek VAT. Paliwo w większości przypadków jest wliczane w cenę najmu. Ogólny koszt zazwyczaj uzależniony jest od rodzaju samochodu, terminu, miejsca wypożyczenia, terminu zwrotu pojazdu, a także dodatkowych funkcji. Konkurencja sprawiła, że ceny najmu samochodów obniżyły się i w większości krajów ceny w niewielki sposób się od siebie różnią. Wypożyczając auto warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, ułatwiające podróż jak np. system nawigacji GPS czy fotelik dla dziecka.

Wymagane dokumenty

Osoba chcąca wynająć samochód powinna mieć ukończone 21 lat i posiadać ważne prawo jazdy uprawniające do kierowania samochodem na terytorium RP. Podczas podpisywania umowy zainteresowany powinien mieć przy sobie dowód osobisty lub paszport. W większości wypożyczalni warunkiem koniecznym jest przedstawienie karty kredytowej, gdzie na czas najmu zostaje zablokowana kaucja. Możliwa jest także kaucja gotówkowa. Niektóre wypożyczalnie akceptują również takie formy płatności jak kartę debetową, przelew na rachunek bankowy, e-przelew, gotówkę. Opłaty za wynajem zazwyczaj pobierane są z góry. Należy również pamiętać, że na wyjazd za granicę pożyczonym samochodem należy mieć dodatkowe zezwolenie.

Co warto zapamiętać?

Przed wyjazdem ważne jest wydrukowanie potwierdzenia rezerwacji oraz dane kontaktowe do pośrednika lub wypożyczalni. W razie problemów mogą okazać się niezbędne. Na miejscu kluczowe jest to, aby przeczytać umowę, którą podpisujemy oraz sprawdzenie czy nie rożni się od tej, która została przedstawiona w Internecie oraz czy zawiera te dodatkowe usługi, które zostały przez nas wykupione.

Istotną kwestia przy odbiorze samochodu jest sprawdzenie stanu pojazdu. Wszelkie wgniecenia czy zarysowania muszą być sprawdzone przez pracownika zdającego samochód.

- Jeśli przy odbiorze nie uczestniczy pracownik firmy, zaleca się zrobienie zdjęć uszkodzeniom. Jeśli tego nie zrobimy, istnieje możliwość wyłudzenia pieniędzy od nieuczciwych firm. Nie posiadając żadnego dowodu będziemy na przegranej pozycji. Takie same zasady obowiązują przy zwrocie samochodu - zaleca specjalista z www.hondaplaza.pl.

W sytuacji wypadku bądź kolizji drogowej, należy wezwać policję aby sporządziła raport oraz poinformować wypożyczalnię. W przypadku otrzymania mandatu czy korzystania z płatnych dróg bez wykupionego przejazdu ważne jest, aby zapłacić wszelkie należności przed zdaniem samochodu. Inaczej zrobi to za nas wypożyczalnia, ściągając należności z naszej karty kredytowej, doliczając pokaźną opłatę manipulacyjną.Zobacz podobne:
Kupujemy używany samochód

Kupujemy używany samochódZakup auta to decyzja na kilka lat, ale czasem równie kosztowna co generalny remont mieszkania. W zależności od finansów i własny

Wypożyczalnie samochodów i rowerów - sposób na niezależność podczas podróży

Wypożyczalnie samochodów i rowerówPodczas podróży ważny jest nie tylko transport na miejsce, ale równie przemieszczanie się po zwiedzanym terenie. Cz